Tel.: 22 757 46 99; 797 775 505



Ogólna konserwacja sprzętu

 

Wszyscy wiemy, że aby sprzęt długo nam służył trzeba o niego dbać systematycznie i konserwować.

Konserwacja jest bardzo prosta i nie zajmie zbyt dużo czasu. Sprzęt regularnie konserwowany i czyszczony będzie nam służył dłużej i będziemy go zakładać z przyjemnością, bo nie będzie z niego wydobywał się nieprzyjemny zapach.

Poniżej podstawowe informacje dotyczące konserwacji sprzętu.


 

Rękawice bokserskie, mma, free fight, point fight i przyrządowe, wszystkie z tych rękawic mają podobne zasady konserwacji. Inaczej konserwuje się skórę naturalną i inaczej skórę syntetyczną. Pod podanym linkiem znajdą Państwo więcej informacji.


 

Kaski bokserskie - bardzo ważne jest aby je konserwować systematycznie, co przekształci się na dłuższą żywotność i lepszy komfort podczas treningu. Więcej informację można znaleźć pod tym linkiem.


 

Ochraniacze takie jak: ochraniacze zębów, bandaże, ochraniacze elastyczne, ochraniacze tułowia, ochraniacze krocza, ochraniacze piszczeli czy ochraniacze stopy.


 

Ochraniacze zębów przed i po każdym treningu należy umyć po bieżącą wodą dodatkowo można używać środków do dezynfekcji protez, które są dostępne na rynku. Zalecamy wymieniać ochraniacze co 3 miesiące ze względów higienicznych.



 

Bandaże bokserskie po każdym zakończonym treningu powinny zostać wyprane i wysuszone. Bandaże pierzemy ręcznie w ciepłej wodzie (nie gorącej) z dodatkiem mydła, po upraniu należy je wypłukać oraz wysuszyć.

Poniżej przedstawiamy instrukcję wiązania bandaży prowadzoną przez Iwonę Nierodę



 

Ochraniacze elastyczne zawsze dobieramy według tabeli rozmiaru jaka podaje producent. Ochraniacz zbyt ciasny lub luźny może ulec szybszemu zniszczeniu. Jeśli ochraniacz mamy zabrudzony możemy go wyczyścić za pomocą czystej szmatki, obrobimy letniej wody oraz mydła. Po tej czynności trzeba wytrzeć ochraniacz i zostawić do całkowitego wyschnięcia. Pamiętajmy aby zawsze po zakończonym treningu pozostawić ochraniacz w przewiewnym miejscu do całkowitego wyschnięcia.


 

Ochraniacze tułowia. Zakładanie i zdejmowanie ochraniaczy tylko po całkowitym rozpięciu rzepów. Konserwacja ochraniaczy jest taka sama jak w przypadku produktów wykonany ze skóry syntetycznej, w pierwszej kolejności czyścimy ochraniacz za pomocą czystej ściereczki z dodatkiem letniej wody oraz mydła. Po tej czynności wycieramy ochraniacz do sucha ściereczką i pozostawiamy w przewiewnym miejscu do całkowitego wyschnięcia.


 

Ochraniacze krocza: mogą być wykonane z różnych materiałów np.: model S-20 jest wykonany z poliester 65%, bawełna 25%, guma 10%. w tym ochraniaczu można wyjąć plastikową wkładkę i sam ochraniacz uprać w pralce zgodnie z informacją prania jaka jest umieszczona na produkcje. Pozostałe ochraniacze są obszyte skórą syntetyczną którą konserwujemy w następujący sposób: w pierwszej kolejności czyścimy ochraniacz za pomocą czystej ściereczki z dodatkiem letniej wody oraz mydła. Po tej czynności wycieramy ochraniacz do sucha ściereczką.
 

Ochraniacze piszczeli i piszczeli ze stopą. Oba rodzaje ochraniaczy konserwuje się podobnie. Więcej informacji na temat konserwacji ochraniaczy pod tym linkiem.


 

Ochraniacze stóp w zależności od modelu mogą być wykonane z różnych materiałów np.: OSK-1 są wykonane ze skóry naturalnej, w tym przypadku zaczynamy konserwację od wyczyszczenia ochraniacza za pomocą czystej ściereczki z dodatkiem letniej wody i mydła, następnie wycieramy ochraniacz do sucha. Po wytarciu ochraniacza nanosimy krem np.: wazelina lub środek do konserwacji skóry. Ważne, aby środek nanosić tylko na wierzchnią cześć ochraniacza. Po tej czynności czekamy, aż krem zostanie wchłonięty przez skórę. Model OSPU-1 jest wykonany w całości ze skóry syntetycznej, w tym przypadku wystarczy go tylko wyczyścić za pomocą czystej ściereczki z dodatkiem letniej wody oraz mydła. Po wyczyszczeniu ochraniacza wycieramy go do sucha za pomocą czystej ściereczki. Za każdym razem przy czyszczeniu ochraniaczy trzeba uważać aby nie przemoczyć ochraniaczy. Ważne, aby nie zdejmować ochraniaczy bez rozpinania paska z rzepem, pasek zawsze powinien być odpinany przy zakładaniu i zdejmowaniu ochraniacza ze stopy. Ochraniacz powinien być delikatnie zsuwany ze stopy. Próba zdejmowania ochraniacza na siłę może spowodować jego zniszczenie.


 

Ubrania treningowe: każdy rodzaj materiału wymaga innego traktowania. Informację o praniu, można znaleźć na metce, która jest przyszyta do odzieży lub na naklejce na opakowaniu w który jest zapakowane ubranie.


 

Kimona: inaczej pierzemy kimono do karate, a inaczej kimono do judo oraz pasy do kimona. Szczegółowe informację na temat prania znajdziemy na metce, która jest przyszyta do kimona lub na naklejce, która jest przyklejona na opakowaniu kimona.


 

Tarcze, łapy, packi: te produkty mamy wykonane z dwóch rodzajów materiału: skóra naturalna i skóra syntetyczna. Skórę naturalną powinno się konserwować raz w tygodniu w następujący sposób:

Na początku wycieramy dany produkt za pomocą czystej szmatki z odrobiną leniej wody i mydła. Po wyczyszczeniu wycieramy produkt do sucha i nanosimy na niego krem np.: wazelinę lub środek do konserwacji skóry. Skórę syntetyczną wystarczy wyczyścić czystą ściereczką z odrobiną letniej wody z dodatkiem mydła i wytrzeć produkt do sucha.


Piłki i gruszki: Piłki pompowane wykonane ze skóry naturalnej jak i skóry syntetycznej pompujemy w ten sam sposób. Przed pompowaniem jak i spuszczaniem powietrza z piłki używamy pompki z igłą do pompowania piłek. Igłę za każdym razem trzeba nawilżyć w glicerynie lub mydle rozcieńczonym w wodzie. Piłki lekarskie wykonane ze skóry naturalnej czy syntetycznej konserwujemy tak samo jak ochraniacze wykonane ze skóry naturalnej lub syntetycznej. Piłkami lekarskimi nie należy uderzać o twarde powierzchnie takiej jak podloga, czy ściana.

Bardzo ważna informacja - maksymalne ciśnienie w piłce to 0,6bar.

Poniżej instrukcja jak prawidłowo pompować piłki:



 

Worki bokserskie i akcesoria do worków.
 

Worki bokserskie wykonane ze skóry naturalnej konserwujemy tak samo jak pozostały sprzęt skórzany. Worki wykonane z Plavilu wystarczy przetrzeć czystą ścierką z odrobiną letniej wody i dodatkiem mydła. Po tej czynności wycieramy worek do sucha.

Jeśli worek jest ubity i na górze brakuje mu wypelnienia, należy go dopełnić. Worki są wypełniane za pomocą ścinek tkanin, ścinek skóry. Aby prawidłowo dopełnić worek w pierwszej kolejności musimy go opróżnić. Wypełnienie, które zostało wyjęte z worka musimy wymieszać z nowym. Po tej czynności możemy wkładać wypełnienie do worka, pamiętając, aby podczas wkładania wypełnienia ze każdym razem je ubijać.


Akcesoria do worków takie jak wieszaki bądź haki powinny być sprawdzane systematycznie, np.: czy nie odkręcają się mocowania, należy sprawdzać czy produkt wymaga wymiany na nowy ze względu na stopień zużuycia. Łożyska powinny być smarowane jeśli tego wymagają.


 

Akcesoria treningowe takie jak: skakanki, przyrządy do podciągania, platformy bokserskie czy zegary treningowe konserwujemy w następujący sposób.
 

Skakanki po każdym treningu należy przechowywać w formie rozciągniętej (powieszone), aby linka mogła się wyprostować, nie była poskręcania. Jeśli skakanka została wyposażona w łożysko trzeba je smarować regularnie np. raz w tygodniu. Skakanki rzemienne, a dokładnie sam rzemień należy natłuszczać kremem (wazeliną).
 

Przyrządy do podciągania i platformy bokserskie. Przed każdym treningiem należy sprawdzić czy mocowania nie są poluzowane, jeśli któraś ze śrub jest luźna trzeba ją dokręcić odpowiednim kluczem.
 

Zegary treningowe. Zegary ładujemy tylko i wyłącznie zasilaczem, który jest dołączony do zestawu. Pod żadnym pozorem nie możemy stosować innego zasilacza, który może mieć inne napięcie i spowoduje uszkodzenie elektroniki zegara.


 

Buty bokserskie. Nie wolno używać ich do innych celów niż do tych do których zostały stworzone. W butach nie wolno trenować na podłożu wykonanym z betonu, które to może spowodować szybkie zniszczenie podeszwy. Zakładanie i zdejmowanie obuwia powinno odbywać się tylko po rozsznurowaniu sznurówek aby buty mogły w łatwy sposób zsunąć się ze stopy. Pod żadnym pozorem nie można ściągać butów za pomocą drugiej stopy (palce pięta).


Projekt i wykonanie CStore Właściciel sklepu: sportmasters.pl.

Wszelkie prawa zastrzeżone

Kontakt ze sklepem