Phone: (+48) 22 757 46 99; (+48) 797 775 505

Rękawice bokserskie to podstawowy sprzęt w sportach walki zarówno podczas treningu jak i turnieju.
Od zewnątrz wykonane z materiału skórzanego lub skóropodobnego, a wewnątrz znajduje się wkład amortyzujący ciosy – aktualnie są to pianki poliuretanowe, kiedyś włosia końskie.

 
Odpowiednio dopasowane rękawice powinny zapewnić:
- bezpieczeństwo trenującym – zarówno użytkownika jak i sparingpartnera (odpowiednia warstwa amortyzująca tłumi uderzenia)
- usztywnienie w okolicach nadgarstka (zmniejszenie ryzyka urazu = szeroki i długi pas z rzepem)
- właściwe zaciśnięcie pięści (dłonie podczas treningu nie  męczą się  szybko, gdy rękawica jest idealnie dopasowana)
- osłonę kciuka (odpowiednio zakrzywiony kształt korpusu rękawicy chroni kciuk przed urazami)
- komfort wewnątrz rękawicy:
pod palcami (właściwy rozmiar podkładki) oraz w środku rękawicy (przyjemna i absorbująca pot wyściółka wewnętrzna)
- jakąkolwiek wentylację dłoni (zwykłe dziurki od wnętrza dłoni poprzez system „clima cool”)
- wygodę  (rękawice nie mogą być za ciasne, za duże, za ciężkie ani uciskać w środku).


Rękawica bokserska powinna być przedłużeniem dłoni!
 
Istnieją 2 główne cechy którymi należy kierować się podczas wyboru  rękawic bokserskich: materiał z jakiego są wykonane  oraz ich waga.
Dla osoby rozpoczynającej przygodę ze sportami walki lub najmłodszych wystarczą rękawice ze skóry syntetycznej. Początkowo treningi nie są intensywne, z kolei dzieci nie zużyją wkładu czy rzepu tak szybko jak dorośli.
Dla zawodników zaawansowanych zalecane są rękawice bokserskie wykonane ze skóry naturalnej, które przy odpowiedniej konserwacji nadają się do mocniejszych i częstszych treningów. Skóra naturalna jest elastyczna, trwalsza i przede wszystkim „oddychająca”, co daje duży komfort podczas treningu.
Wagę rękawic bokserskich podajemy w uncjach. Warto wiedzieć, że 1 uncja = 28,35 gram.
Standardowo rozróżniamy:
4 oz – przeznaczone dla dzieci do 5 roku życia
6 oz – przeznaczone dla dzieci w wieku 5-10 lat
8 oz – przeznaczone dla młodzieży i kobiet
10 oz – przeznaczone dla osób dorosłych/ młodzieży do 14 roku życia/ na turnieje
12 oz – przeznaczone dla osób dorosłych
14 oz/16 oz/18oz/ 20 oz – przeznaczone dla osób dorosłych do treningu specjalistycznego, sparingów.
Rękawice  sparingowe  to cięższe rękawice, które charakteryzują się  większą warstwą  amortyzującą, która zapewnia  tłumienie  uderzeń. Wypełnienie zazwyczaj jest bardziej miękkie, przez co zwiększa się  bezpieczeństwo sparingpartnera, który nie odczuwa tak mocno uderzeń.

Rękawice do MMA ważą 4 – 6 oz, ale dobieramy je za pomocą rozmiarów standardowych: S, M, L, XL. Chronią dłonie przed otarciami, zadrapaniami czy złamaniami. Są dużo mniejsze od rękawic bokserskich i nie zasłaniają końcówek palców, a to dlatego aby zapewnić możliwość chwytania. Modele rękawic do MMA będą różniły się od siebie poza materiałem wykonania i rozmiarem m.in.:
- tym czy posiadają osłonę kciuka (te bez umożliwiają chwytanie, duszenie i zapewniają lepszą wentylację)
- jaką posiadają piankę amortyzacyjną (większe , okrągłe wypełnienie używane jest do sparingów oraz walk amatorskich – chroni przeciwnika przed urazami twarzy i głowy; budowa płaska zalecana jest do turniejów).
 
Do treningu na sprzęcie typu worki czy gruszki bokserskie oraz tarcze treningowe – powinno używać się specjalnie do tego przeznaczonych rękawic przyrządowych, które wypełnione są twardszymi materiałami amortyzującymi, przedłużającymi żywotność sprzętu. Są one też mniejsze i lżejsze, dzięki czemu nie obciążają zbytnio trenującego w nim zawodnika. Charakterystyczne jest dla nich to, że kciuk nie jest przyszyty do rękawicy, czasem nawet nie jest osłonięty.
Na turniejach najczęściej używa się rękawic o wadze 10 oz, z wiązaniem na sznurówki, które w pełni zapewniają usztywnienie nadgarstka i idealne dopasowanie do dłoni. Rękawic sznurowanych nie poleca się do treningów i sparingów, ze względu na konieczność ich prawidłowego wiązania, samemu jest to niewykonalne i zabiera dużo czasu. Powyższe świadczy o wyższości stosowania rękawic bokserskich z rzepem do sparingów oraz treningów z partnerem i na przyrządach. Rzep powinien być szeroki minimum na 5 cm i odpowiednio długi, aby unieruchomić nadgarstek tak, aby ręka w środku ściśle przylegała do rękawicy. Rzepy są integralną częścią rękawicy, często są pierwszym elementem świadczącym o zużyciu rękawicy. Rzep jest drugim najistotniejszym elementem rękawic bokserskich zaraz po warstwie amortyzującej.

     

 

Aktualnie na rynku znajduje się bardzo dużo modeli rękawic bokserskich,  których wkłady amortyzujące robione są z ręcznie klejonych warstw pianki lub maszynowo powstają wtryskowe odlewy. Warstwa amortyzująca odpowiada za bezpieczeństwo trenującego jak i jego partnera.  Odpowiednia strefa zgniotu zmniejszy ryzyko kontuzji kości ręki jak i urazów twarzy przeciwnika. Pianki amortyzujące maja różny kształt, najlepsze są te odpowiednio wyprofilowane, tak aby po włożeniu ręki do środka pięść idealnie się zamknęła – użytkownik nie jest zmuszony do ciągłego zaciskania palców. Pianka musi być umocowana na stałe, nie może się przesuwać ani zmieniać kształtu.

Modele różnych producentów, niezależnie od posiadanej wagi, mogą się różnić od siebie wielkością lub innymi cechami typu: wydłużony mankiet, rzep czy wiązanie na sznurówki, siatka oddychająca, przyszycie kciuka do korpusu, długość i szerokość rzepu, itp. , dlatego zalecamy przymierzyć rękawice przed ich zakupem. Idealnie byłoby też wypróbować rękawice bokserskie np. na worku.




 
Pod rękawice bokserskie wskazane jest stosowanie bandaży bokserskich (owijek). Usztywniają śródręcze, nadgarstek palce i kciuk, co zabezpiecza dłoń przed ewentualną kontuzją.  Nie ma jednej instrukcji wiązania bandaży, każdy z trenujących poleci nam coś innego.  Należy poćwiczyć parę razy zakładanie bandaży, tak aby podczas treningu taśmy nie były zbyt ciasne ani zbyt luźne.

Wyróżnia się bandaże:
- bawełniane – 100 % bawełny (zalecane dla początkujących, zaletą jest to, że nie odkształcają się jak inne materiały)
- elastyczne – bawełna + poliester (dzięki domieszce syntetyku, bandaże rozciągają się, aby idealnie dopasować do dłoni – trzeba umieć je wiązać, aby nie zrobić sobie krzywdy; są jednak mniej trwałe).
Kolejnym rozróżnieniem jest długość bandaży bokserskich: od 2,5 – 5 m.
Bandaże bokserskie stosuje się do rękawic bokserskich jak i do rękawic MMA. Wybierając rękawice do użytkowania z bandażami należy pamiętać, aby owijka się w nich zmieściła (więcej miejsca wewnątrz, większy rozmiar rękawic). Do rękawic MMA lepsze będą krótsze owijki niż do rękawic bokserskich. Bandaże mogą posłużyć w idealnym dopasowaniu dłoni do rękawicy, przy mniejszych dłoniach wystarczy dobrać dłuższy bandaż.
Bandaże chronią również rękawice bokserskie przed wchłanianiem potu podczas treningu, co zapobiega powstawaniu nieprzyjemnego zapachu – bandaże można zawsze uprać, podczas gdy rękawic bokserskich się nie da.

Bardzo popularne zamiast bandaży stały się  rękawiczki pod rękawice bokserskie. Wykonane są zazwyczaj z bawełny, z neoprenu lub mieszanki tych materiałów. Mogą posiadać wkład żelowy, piankowy lub nie mieć wkładu wcale. Ich integralną częścią jest różnej długości bandaż elastyczny bądź pas neoprenowy - standardowo od 1,5 do 2,5 m. Są wygodne i szybciej zakłada się je niż zwykłe bandaże. Trzeba pamiętać, aby odpowiednio dobrać ich rozmiar, aby się nie przesuwały i zmieściły w rękawicach bokserskich. Nigdy nie należy ich używać bez rękawic bokserskich, nie są wystarczającym zabezpieczeniem dłoni podczas treningu sportów walki.






 
Odpowiedni rodzaj ochraniaczy należy dostosować do dyscypliny sportu jaką chcemy uprawiać, czy będzie to kickboxing, muay thai a może mma. Nagolenniki różnią się między sobą grubością wkładu zabezpieczającego piszczel i stopę. A także sposobem mocowania i zakładania. W sportach gdzie kopniaki są silniejsze i jest ich więcej (jak kickboxing czy muay thai) zaleca się używanie standardowych nagolenników z twardym wkładem i mocowanymi na paski z tyłu. W sportach gdzie kopniaków jest mniej, a czasem schodzimy do parteru przydadzą się lżejsze ochraniacze z dodatkowym zabezpieczeniem przed przesuwaniem się jak np. NS-N. Dla dzieci i początkujących u których kopnięcia nie są zbyt silne  zaleca się zakładanie lżejszych, wygodniejszych w użyciu nagolenników elastycznych. Są one wyposażone w piankę ochraniającą zarówno piszczel jak i stopę, a całość utrzymuje się na nodze dzięki elastycznemu materiałowi zastosowanemu na całej długości ochraniacza. Na zawody i do dyscyplin takich jak point fighting, kick light należy używać osobno ochraniaczy samych piszczeli i stóp – dzięki temu możemy uzyskać większą ochronę piszczeli i stopy.
Nagolenniki dobieramy zgodnie ze wzrostem podanym w tabeli rozmiarów na metce. Należy zmierzyć ochraniacz i sprawdzić czy paski i rzepy dobrze przylegają, są we właściwym miejscu i nie przesuwają się podczas treningu. Trzeba zwrócić również uwagę czy zasłonięte są palce, kolana jeżeli zależy nam na ich ochronie.




 
Kaski możemy podzielić na turniejowe (dostosowane do zawodów) i sparingowe (używane na treningach).  W zależności od tego kiedy będziemy go używać musimy wybrać odpowiedni model. Kaski sparingowe mają zabudowane policzki i brodę, przez co lepiej chronią głowę przed uderzeniami, ale jest w nich bardziej ograniczona widoczność. Kaski turniejowe chronią głowę w nieco mniejszym zakresie – nos i policzki są odsłonięte, ale za to nie ograniczają widoczności podczas walki.
Bez względu na to, na który rodzaj kasku się zdecydujemy musimy wybrać odpowiedni rozmiar. Kaski dobieramy zgodnie z obwodem głowy. Przy każdym produkcie podajemy zakres na jaki obwód głowy powinien pasować dany rozmiar. Kaski posiadają regulację w kilku miejscach (w zależności od modelu – z tyłu, na górze, pod brodą), dzięki której możemy dopasować rozmiar do swojego obwodu i kształtu głowy. Wskazane jest przymierzyć ochraniacz i sprawdzić czy rzepy i zapięcia nie uwierają oraz czy ochraniacz nie przesłania widoku. Po zapięciu kask nie powinien przesuwać się względem głowy.
Kolejnym czynnikiem warunkującym wybór kasku jest materiał z jakiego został wykonany. Możemy wyróżnić kaski wykonane ze skóry naturalnej, skóry syntetycznej lub w całości z pianki. Każdy z nich ma swoje zalety i wady. Skóra naturalna bardziej „oddycha” dzięki czemu głowa mniej poci się podczas treningu, ale trzeba pamiętać o konserwacji skóry naturalnej. Przynajmniej raz na dwa tygodnie skórę należy natłuszczać, aby była elastyczna i bardziej trwała. Kaski w całości wykonane z pianki mają tę zaletę, że można je umyć pod bieżącą wodą, co pozwala na zachowanie większej higieny. Natomiast kaski ze skóry syntetycznej są tańsze i wymagają mniej zabiegów niż te ze skóry naturalnej.



 
Podczas treningów w sportach walki niezależnie od dyscypliny potrzebne będą ochraniacze zębów. Dostosowują się do kształtu szczęki za pomocą formowania w gorącej wodzie. Dokładna instrukcja jak to wykonać jest zawsze załączona do produktu. Ochraniacze zębów mogą być jednowarstwowe – wykonane z pojedynczej warstwy silikonu lub wielowarstwowe z zastosowaniem dodatkowej warstwy żelowej od wewnątrz.  Zwykle stosuje się ochraniacze pojedyncze – tylko na górną szczękę, ale na rynku dostępne są również ochraniacze podwójne na górną i dolną szczękę – używane w przypadku noszenia aparatów ortodontycznych.
Ochraniacze krocza w wersji dla kobiet i mężczyzn również są niezbędnym elementem wyposażenia każdego fightera. W zależności od uprawianej dyscypliny należy dobrać odpowiedni model ochraniacza. Np. w boksie używa się bardziej zabudowanych ochraniaczy z dodatkową ochroną podbrzusza i nerek, w muay thai najczęściej stosuje się ochraniacze metalowe, a w mma czy kickboxingu do codziennych treningów najwygodniejsze są bawełniane ochraniacze z plastikową wkładką. Ochraniacz dobieramy pod względem wzrostu i/lub wymiarów podanych na produkcie. Gumki powinny dobrze przylegać do ciała, tak aby nie przesuwały się podczas treningu ani nie uwierały.
Dla kobiet niezbędne również  są ochraniacze piersi. Wykonane są zwykle z koszulki z wyjmowanymi plastikowymi wkładkami. Rozmiar dobiera się według miseczki – tabela rozmiarów udostępniona jest na produkcie i w opisie. Ochraniacz powinien być odpowiednio dopasowany, tak aby nie przesuwał się podczas treningu i zapewniał właściwą ochronę osłoniętych części.
Z dodatkowych ochraniaczy stosowanych w sportach walki wyróżniamy jeszcze ochraniacze kolan, łokci, stawu skokowego, tułowia i uszu. Są używane w zależności od potrzeb i uprawianej dyscypliny. Każdorazowo należy pamiętać, aby dobierać odpowiedni rozmiar nie krępujący ruchów podczas treningu i chroniący w całości pożądane partie ciała.
 

Design and development CStore Store owner: sportmasters.pl.

All rights reserved

  • In your basket
  • No products